Otázky a odpovede

Dobrý deň.Na záhrade máme broskyňu a červené ríbezle, na ktoré sa nám pravidelne dostanú mravce.Už nezaberá ani lepidlo ani krieda proti mravcom.Čo s tým. A ešte keď prší tak máme plnú záhradu sliziakov a nie sme asi sami ,ako bojovať proti nim.Prosím Vás poraďte mi. D.K.

    To že sa vyskytujú mravce na čerešniach a broskyniach je príznakom ,že sú tieto napadnuté voškami.Vošky vylučujú tzv. medovicu ,ktorá slúži ako potrava pre mravce.Preto mravce všetky rastliny napadnuté voškami vo veľkej miere navštevujú.Aby ste sa zbavili mravcov a vošiek ,treba urobiť chemické ošetrenie niektorým z prípravkov proti voškám(PIRIMOR,KARATE,DECIS,CHESS,atď....),ktoré sú dostupné v predajniach záhradkárskych potrieb.
    

    Výskyt a škodlivosť slimákov podporuje vlhké a daždivé počasie ako aj dostatok úkrytov a vlhké miesta na záhradkách kde sa v priebehu dňa ukrývajú a spôsobujú škody prevažne v nočných hodinách. Ochrana proti nim spočíva jednak v mechanickom zbere najmä v časných ranných a neskorých večerných hodinách.S chemických prípravkov sú v predajniach záhradkárskych potrieb dostupné prípravky v podobe návnad a to ,MESUROL ALIMAX a MESUROL SCHNECKENKOR,ktoré vykladáme najmä na cestičky okolo napádaných rastlín.Bližšie návody sú uvedené priamo na etiketách prípravkov.

 

—————

Dobrý deň.Poraďte mi prosím ,kedy mám zbierať cibuľu a cesnak? Ďakujem

Cibuľu zbierame keď sa pokladá a je už slabá v kŕčku.

Cesnak jarný zbierame taktiež, keď sa vňať pokladá, podobne cesnak ozimný nepaličiak. Cesnak ozimný paličiak zberáme, keď spodné listy žltnú. Keď zmeškáme túto vhodnú dobu, neskoršie sa horšie zbiera a stráca na kvalite. Nesušíme ho na slnku, pretože by strácal na kvalite (strata silíc) ale v chládku.

Pestovatelia póru by ho mali v mesiaci august až prvej polovici septembra ošetriť proti muške minérky pórovej. Ošetrenie treba urobiť 2 až 3 krát, prípravkom RELADAN.

—————